Najlepsze podcasty kryminalne

Najlepsze podcasty kryminalne – TOP True Crime

Jeśli tak jak my lubisz podcasty True Crime, to zapraszamy Cię do sprawdzenia naszej listy najlepszych podcastów kryminalnych po polsku, które opowiedzą prawdziwe historie zaginięć, zabójstw czy spraw seryjnych morderców. 

Ranking nie jest przygotowany od najlepszego do najgorszego podcastu, lecz kolejności odkrywania ich przeze mnie.

#1 Kryminatorium

Ten podcast był moim pierwszym! Tak, to właśnie Kryminatorium wprowadził mnie w świat podcastów kryminalnych i pochłonął całkowicie. Prawdopodobnie, jeden z najczęściej słuchanych podcastów true crime w Polsce, w którym Marcin Myszka opowiada o seryjnych mordercach, zaginięciach, zbrodniach z Archiwum X i głośnych śledztwach. Historie, które znalazły się w tym podcaście, są zarówno o polskich sprawach, jak i zagranicznych. Na plus są efekty dźwiękowe i głosy innych aktorów, co dodatkowo urozmaica i często trzyma w napięciu! Jeśli jeszcze nie znasz Kryminatorium, to prawdopodobnie nie jesteś fanem true crime, ale uwierz, po wysłuchaniu tego podcastu wszystko się zmieni!

Kryminatorium na YouTube

Kryminatorium na Spotify

Kanał Pana Marcina cały czas się rozwija i stworzył on dodatkowy podczas Strach Story o prawdziwych historiach z życia słuchaczy! 

#2 Kryminalne Historie 

Monika Prześlakowska z Kryminalnych Historii to kolejny warty uwagi podcast true crime, w którym znajdziesz zbrodnie po polsku, historie z niebezpiecznej sieci czy zaginięcia. Wszystkie historie są kompletne, nie ma poczucia niedosytu, podcasterka ma piękny głos i potrafi oddzielać opinie od faktów tak, aby słuchacz sam wyrobił swoje zdanie. Świetnie opisuje także portrety psychologiczne zabójców oraz opisuje ich ofiary. 

Kryminalne Historie na YouTube

Kryminalne Historie na Spotify

#3 Zagadki Kryminalne

Karolina Anna to twórczyni kolejnego podcastu o tematyce kryminalnej. Historie opowiadane na kanale dotyczą zbrodni, zaginięć, porwań, morderstw i niewyjaśnionych zagadek paranormalnych. Oprócz tego, część podcastów dotyczy tematyki sekt, co najpierw nie nie przekonywało, ale po przesłuchaniu zmieniłam zdanie. Większość jej historii jest dość krótka (ok 25 min), ale wystarczy, aby szczegółowo opisać całą sprawę. 

Zagadki Kryminalne na YouTube

Zagadki Kryminalne na Spotify

#4 Olga Herring: True Crime 

Podcast Olgi Herring to mieszanka historii true crime i mystery, które dotyczą polskich spraw. Głos i intonacja podcasterki są chyba najbardziej rozpoznawalne wśród polskich podcastów, a słuchać jej to sama przyjemność. Podcasty są mocno szczegółowe i trwają często ponad 1.5h, ale dla kochających tematykę true crime jest to na plus. Autorka opowiada o prawdziwych zbrodniach z Polski, które stały się tuż za rogiem, a może nie przeszły tak dużym echem.

Olga Herring: True Crime na YouTube

Olga Herring: True Crime na Spotify

#5 Aneks Kryminalny

Aga Rojek z Aneksu Kryminalnego opowiada o sprawach kryminalnych zagranicznych, najczęściej Kanady i Ameryki. które nie był tak głośne i znane w Polsce, jak np. historie seryjnych morderców z tego kontynentu. Opowiada o zaginięciach, zabójstwach, uprowadzeniach, nierozwiązanych sprawach i tych ze skazanym winnym. Jeśli lubisz historie zagraniczne, musisz sprawdzić Aneks – czeka Cię mnóstwo godzin do wysłuchania. Nie zapomnij o piciu 🙂 

Aneks Kryminalny na YouTube

Aneks Kryminalny na Spotify

#6 szept(H)anki 

Szepthanki to podcast, który łączy w sobie historie true crime z true mysteries. Dotyczy zbrodni s przestępstw z zagranicy, które szczegółowo są omawiane przez Hankę. Jej podcasty są pełne sarkazmu, który umiejętnie przeplatany jest z faktami. Pamiętać należy, że podcasterka nagrywa aktualne sprawy na YouTube, a po jakimś czasie wrzuca je na Spotify. 

szept(H)anki na YouTube

szept(H)anki na Spotify

#7 Piąte: Nie zabijaj

Polski podcast kryminalny Justyny Mazur o sprawach, które wstrząsnęły polskim społeczeństwem. Zaginięcia, morderstwa, dziwne sprawy i trudne śledztwa – wszystkie mrożące krew w żyłach historie znajdziesz w podcaście Piąte: Nie zabijaj.

Piąte: Nie zabijaj na YouTube

Piąte: Nie zabijaj na Spotify

#8 Piekło jest tu 

Twórczyni kanału Piekło jest tu ma piękny głos i dykcję, dzięki czemu słuchanie jej podcastów to cała przyjemność. Opowiada o polskich sprawach, które nie przeszły głośnym echem, o zbrodniach zapomnianych. Większość spraw na kanale to śledztwa zamknięte, w których najczęściej zabójcą jest osoba z pierwszych stron aktów. 

Edit 1: Chyba podcasterka zaprzestała nagrywania nowych odcinków

Edit 2: Kilka dni po publikacji Edit 1 podcasterka wróciła i zapowiada regularne nagrywanie!

Piekło jest tu na YouTube

Piekło jest tu na Spotify

#9 Zbrodnie Bez Cenzury

Zbrodnie Bez Cenzury od Renaty z Worka Kości to kolejne moje odkrycie, nie wiem, jak mnie mogło ominąć! Piękny głos podcasterki, interesujące historie i, co najważniejsze, brak cenzury! Autorka nie oszczędza szczegółów, chętnie opowiada o krwawych mordercach, kanibalach i najgorszych zbrodniarzy. Jeśli nie brzydzą Cię takie historie, to koniecznie sprawdź!

Zbrodnie Bez Cenzury na YouTube

Zbrodnie Bez Cenzury na Spotify

#10 KrymiKrąg 

KrymiKrąg to sprawy aktualne i bardziej odległe w czasie, które dzieją się w Polsce. Sprawy głośne i te, które nie zwróciły uwagi mediów. Podcast jest dość nowy, bo najstarsze filmiki są opublikowane we wrześniu 2022, ale trzymamy kciuki za rozwój kanału – każdy kiedyś zaczynał!

KrymiKrąg na YouTube

KrymiKrąg na Spotify

#11 hulaj dusza 

Hulaj Dusza to podcast o sprawach kryminalnych opowiadane z dużym dystansem. Autorka podcastu nie żałuje sarkazmu i własnych opinii o głównych bohaterach, co jednym może przeszkadzać, a innych bawić i przyciągać uwagę. Jeśli lubisz takie klimaty, hulaj dusza z pewnością Ci się spodoba!

hulaj dusza na YouTube

hulaj dusza na Spotify

#12 Kryminalna Skandynawia

Byłam sceptycznie nastawiona na podcast o sprawach z samej Szwecji, jeszcze trafiłam na niego w przerwie autorki od nagrywania, ale po przesłuchaniu jednego odcinka nie można było mnie powstrzymać. Śmiało mogę powiedzieć, że wskoczył w mój TOP! Bardzo (ale naprawdę bardzo) dokładnie przedstawione sprawy, zdjęcia do spraw można znaleźć na Instagramie Kryminalna Skandynawia. Mam nadzieję, że autorka nie będzie już robiła tak długich przerw, bo przesłuchałam już całość i czuję niedosyt!

Kryminalna Skandynawia na Spotify

Kryminalna Skandynawia na YouTube

#13 Historie na Faktach True Crime

Podcast kryminalny od Krzysztofa Michalskiego warty uwagi! Bardzo dobrze przedstawione sprawy, piękny głos autora i ciekawe historie. Zawsze trzyma w napięciu!

Historie oparte na Faktach True Crime na Spotify

Historie na Faktach True Crime na YouTube

#14 Kryminalnie na Taśmach

Kryminalnie na Taśmach to zdecydowanie jeden z najlepszych podcastów! Dziw, że znalazłam go dopiero teraz i od tygodnia leci u mnie na słuchawkach. Sprawy zagraniczne, zaginięcia i zabójstwa, rozwiązane i nierozwiązane – mamy tego bardzo dużo! Co najlepsze, na razie nie natknęłam się na jakąkolwiek znaną mi wcześniej sprawę u tej podcasterki (a uwierzcie, znam już ich dużo!)

Kryminalnie na Taśmach na Spotify

Kryminalnie na Taśmach na YouTube

#15 Lucy Phere

Tę podcasterkę odkryłam dosyć późno, dlatego część z jej opowieści znałam już wcześniej. Ale! Dużo historii słyszałam po raz pierwszy i z zainteresowaniem klikałam w nowe opowieści. Piękny głos i sposób opowieści przyciągają, dlatego chętnie sięgam po kolejne odcinki (a wszystkie stare już przesłuchane). Opowiadane historie to najczęściej zabójstwa, szczególnie kobiet, lub opowieści przemocy. Sprawdź!

Lucy Phere na YouTube

Lucy Phere na Spotify

#16 Mrożące Krew

Kolejny podcast odkryty dosyć późno, to Mrożące Krew – podcast Arkadiusza, który chętnie opowiada stare zapomniane historie polskie i zagraniczne. Już przesłuchałam również wszytskei odcinki i cieszę się, że mogę co tydzień czekać na nowe! Zdecydowanie polecam!

Mrożące Krew na YouTube

Mrożące Krew na Spotify

#17 ZŁO – Zbrodnie, Łowca, Ofiara

Wiem, że za każdym razem o tym mówię, że żałuję, iż tak późno odkryłam podcast, ale ten właściwie jest perełką! Po aktualizacji, przesłuchaniu wszystkich wcześniejszych podcasterów mogę stwierdzić, że Pani ze ZŁO prowadzi mój ulubiony już podcast! Tematyka – seryjni mordercy! Głos, dykcja dziennikarska, historia opowiedziana w całości, ze szczegółami, od A do Z! Polecam!

ZŁO na YouTube

ZŁO do Spotify

#18 Ciemno wszędzie

Kolejne odkrycie, to podcast Ciemno wszędzie. Dokładnie opracowane sprawy, nawet po 5 odcinków – kiedy słuchałam, miałam wrażenie, że słucham audiobooka. Ale warto! Podcasterka nie zapomina o żadnym szczególe! Niestety, nie ma dużo nagranych spraw i dostępna jest tylko na YouTubie. Czekam na kolejny odcinek 🙂

Ciemno wszędzie na YouTube

#19 nagle, ostatniej nocy.

Bardzo interesujący podcast kryminalny o znanych osobach – wszystkie historie pochodzą z XX wieku! Największe gwiazdy i najgorsze tajemnice, czego chcieć więcej? Podcasterka ma piękny głos, dykcję i naprawdę lubię ją słuchać!

nagle, ostatniej nocy. na YouTube

nagle, ostatniej nocy. na Spotify

#20 Zbrodnie Zapomniane

Kolejny podcast, w którym się zauroczyła! Podcasterka opowiada o zbrodniach starych, zapomnianych, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Piękny głos, dykcja, pełna historia (na ile to możliwe w tak starych sprawach) sprawiają, że chce się go słuchać! Muzyka w tle nie jest denerwująca!

Zbrodnie Zapomniane na YouTube

Zbrodnie Zapomniane na Spotify

#21 przeciętny podcast o (nie)przeciętnej zbrodni

O tym podcaście dowiedziałam się od jednej z czytelniczek. Początkujące podcast, nie ma jeszcze dużo odcinków, ale bardzo miło słucha się podcasterki. Choć na początku słuchania wydawało mi się, że znam wszystkie historie, to pochłonął mnie kalendarz adwentowy, który wychodził codziennie od 1 do 24 grudnia i miałam dużo spraw do przesłuchania. Naprawdę polecam wesprzeć podcast i dać łapkę w górę, zarówno na YT, jak i Spotify!

przeciętny podcast o (nie)przeciętnej zbrodni na YouTube

przeciętny podcast o (nie)przeciętnej zbrodni na Spotify

#22 Opowiem ci historię

Bardzo interesujący podcast o interesującej tematyce (zarówno historie zza granicy, jak i polskie, stare i nowsze). Głos podcastera przecudowny, dziwię się, że nie znalazłam go wcześniej. Niestety, nowe odcinki wrzuca tylko na YT, kanał na Spotify chyba umarł. Polecam sprawdzić ten podcast!

Opowiem ci historię na YouTube

#23 Prawdziwe Zbrodnie

Prawdziwe Zbrodnie to podcast dwóch Karolin, których format najpierw bardzo mi się nie spodobał. Lubię, kiedy podcast trwa długo, opowiada w szczegółach o jednej historii, a tutaj oprócz pogaduszek jeszcze mamy 2 historie po 20 min każda. Jednak przekonałam się do podcastu, historie od Karolin są naprawdę ciekawe i niespotykane wcześniej (prawie wszystkie). Jeśli chcecie posłuchać tylko kryminału, możecie początek przewijać (w każdej historii są wpisane czasy).

Prawdziwe Zbrodnie na YouTube

Prawdziwe Zbrodnie na Spotify

#24 Sonder. Nieznane historie

Autor Sondera Konrad Szymański to prawdziwa perełka wśród polskich podcastów. Piękny głos, odpowiednia ścieżka dźwiękowa – to wszystko sprawia, że jego historii słucha się z zaciekawieniem. Nie wszystkie tematy jednak dotyczą true crime, część to opowieści o wyjątkowych ludziach lub wyjątkowych zdarzeniach, część o sprawach kryminalnych. Polecam serdecznie!

Sonder na YouTube

Sonder na Spotify

#25 w półmroku

Bardzo interesujący podcast, dziwne, że nie wiedziałam wcześniej o jego istnieniu! Krótkie odcinki po 25-30 min, ścieżka dźwiękowa i spokojny głos podcasterki. Nic tylko słuchać, co właśnie robię w tej chwili. I Wam polecam!

w półmroku na YouTube

w półmroku na Spotify

Ta lista z pewnością będzie się poszerzać o nowe kanały (taką mam nadzieję), gdyż przesłuchałam już wszystkie odcinki z każdego z nich i jestem na bieżąco na każdym kanale, i powiem Ci, że nie lubię czekać na kolejny. Może warto nauczyć się nowego języka i odkryć świat niemieckich, amerykańskich, francuskich podcasterów? Jeśli masz tyle czasu, to śmiało!